Cum se scrie corect: ”nu fi suparat” sau ”nu fii suparat”? Si de ce!
Cum se scrie corect: ”nu fi suparat” sau ”nu fii suparat”? Si de ce!

Cum se scrie corect: ”nu fi suparat” sau ”nu fii suparat”? Si de ce!


De fiecare data cand vedem pe cineva cand nu scrie corect in limba romana avem tendinta de a il corecta si a ii explica in detaliu ce si cum greseste, pentru a fi siguri ca nu va mai face aceeasi greseala. Afla cum se scrie corect, „nu fi suparat” sau „nu fii suparat”. Si de ce!

Cum se scrie corect: ”nu fi suparat” sau ”nu fii suparat”? Si de ce! – Cuprins:

Cand se scrie „fi” cu doi de „i”?

Mai intai, haideti sa lamurim situatia cand „fi” se scrie cu doi de „i”, pentru ca foarte multa lume scrie in mod gresit. Iata ce trebuie sa stii pentru a scrie corect gramatical!

Atunci cand conjugam la modul infinitiv, „fi” se scrie cu un singur „i” (a fi).

Cand conjugam verbul „a fi” la viitor, il vom folosi tot cu un singur „i” (voi fi/va fi/vom fi/vor fi/veti fi).

La modul conditional perfect, verbul „a fi” se conjuga la fel ca la modul infinitiv (as fi/ar fi/ati fi/ai fi).

Cand conjugam la modul conjuctiv prezent, lucrurile se schimba pentru ca vom folosi „fi” cu un singur „i”, dar si cu doi „i”:

  • Eu sa fiu
  • Tu sa fii
  • El/ea sa fie
  • Noi sa fim
  • Voi sa fiti
  • Ele sa fie
Citeste si:
Cum sa scapi de carcei. Remedii naturale

Cand conjugam la modul conjunctiv perfect, lucrurile se schimba, asa ca „fi” se foloseste corect doar cu un singur „i” (eu sa fi fost/tu sa fi fost/noi sa fi fost/ei sa fi fost etc.).

Afla si cum se scrie corect, „aseaza” sau „asaza” si cum se scrie corect: „uite-te” sau „uita-te”?

Cum se scrie corect, „nu fi suparat” sau „nu fii suparat”?

„Fi” si „fii” inseamna confuzie pentru majoritatea romanilor atunci cand scriu, asa ca este cazul sa lamurim acest lucru, pentru a fi siguri ca o sa scriem corect din punct de vedere gramatical.

Haideti sa lamurim un lucru: „Fi” se scrie cu un singur „i” doar la modul imperativ negativ. Atunci cand folosim expresia „Nu fi suparat!” o sa folosim un singur „i”. Doar in acest caz se foloseste „fi” cu un singur „i”. „Nu fii suparat” este forma gresita!

La modul imperativ afirmativ, vom folosi „fi” cu doi de „i”. „Fii rau!” este scris corect pentru ca este la afirmativ. Daca il folosim la imperativ negativ, forma corecta este „Nu fi rau!”.

In restul situatiilor, „fi” se foloseste cu doi de „i”, indiferent ca este la afirmativ sau negativ. (tu sa fii/tu sa nu fii).

De asemenea, atunci cand conjugam la modul conjunctiv perfect, „fi” se foloseste pentru toate persoanele, indiferent ca folosim la afirmativ sau la negativ. Eu sa fi invatat/tu sa fi invatat/noi sa fi invatat/ea sa fi invatat etc.

Citeste si:
Cum sa faci o expertiza grafoscopica a unei semnaturi

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l si prietenilor tai!

andrei